Vůně životního partnera

22.10.2020

Psychologický výzkum uskutečněný na kanadské University of British Columbia ukázal, že lidé, kteří přes noc vdechují vůni svého partnera, mají lepší kvalitu spánku, i když jejich protějšek není fyzicky přítomen.

Studie se zúčastnilo 155 dobrovolníků, jimž byla na celkem čtyři noci dána dvě různá, stejně vypadající trička. V jednom z nich byla zachycena vůně jejich životního partnera, ve druhém pach cizího člověka nebo šlo o pachově zcela neutrální kus. Aby byl tělesný pach dobře zachycen do oblečení, dostali partneři účastníků čisté tričko, které nosili po dobu 24 hodin, během nichž měli upustit od používání deodorantů a voňavek, neměli kouřit ani cvičit a vyhýbali se aromatickým jídlům, která by mohla jejich tělesný pach ovlivnit. Účastníci výzkumu poté na každou noc použili jedno z triček jako povlak na polštář, aniž by tušili, které z nich je které.

S každým z triček pod hlavou strávili dobrovolníci dvě po sobě jdoucí noci a následující ráno odpovídali na sérii otázek, které měly určit, jak se po probuzení cítili odpočatí. Kromě toho byla kvalita spánku objektivně měřena pomocí aktigrafických spánkových hodinek, které sledovaly pohyby účastníků v průběhu noci.

Na konci výzkumu dobrovolníci hádali, kterou noc spali s partnerovým tričkem. Ukázalo se, že bez ohledu na to, jestli správně určili, že spí s vůní svého partnera, nebo ne, objektivně se jejich spánek zlepšil jen během těch nocí, kdy byli skutečně vůni svého partnera vystaveni. Za těchto podmínek se v noci méně převraceli a méně se probouzeli. Autoři výzkumu uvedli, že účinek partnerova pachu zlepšil kvalitu spánku o více než dvě procenta a dal se tedy srovnat s účinky komerčně prodávaných podpůrných spánkových prostředků, které obsahují melatonin.

Love photo created by freepik - www.freepik.com

Odborníci už delší dobu tvrdí, že fyzická přítomnost dlouhodobého životního partnera přináší pozitivní zdravotní účinky, jako je pocit bezpečí, klidu a uvolnění, což vede k lepšímu spánku. A zdá se, že pouhá partnerova vůně má srovnatelné dopady.

Jestliže jste tedy například na cestách a víte, že v hotelích se Vám málokdy podaří „zabrat“, vezměte si s sebou na noc tričko svého partnera a dejte si ho pod hlavu. Podle toho, co zjistili kanadští psychologové, by se měl Váš spánek jednoznačně zlepšit.

Pokud ovšem spíte špatně i doma – bez ohledu na to, zda je s Vámi v ložnici i Váš partner, nebo spíte sami – pořiďte si kvalitnější matrace. Ty, které vyrábíme my, jsou osvědčenou sázkou na jistotu. Rádi Vám poradíme s jejich výběrem.