Zpět na průvodce

Na co si dát pozor v souvislosti s alergiemi?

Spánek má v našem životě velmi důležitou funkci. Všichni strávíme třetinu svého života v posteli a dostatečně dlouhý, kvalitní a pravidelný spánek je základem našeho duševního a tělesného zdraví. Strava, pohyb a spánek jsou tři základní složky receptu na to, jak být čilý, zdravý a šťastný.

Zdravé prostředí pro spánek, relaxační rituály a dobrá postel zlepší kvalitu a efektivitu vašeho spánku. Zatím co stres, hlučné prostředí, či rušivé světlo mají na spánek negativní dopad.
Jedním z nejrušivějších „zlodějů spánku“ je ovšem alergie.

Alergie, velmi běžná forma vysoké citlivosti, je přehnanou reakcí lidského imunitního systému na určité, ale jinak neškodné látky zvané alergeny. Alergeny v posteli mohou způsobit chronickou rýmu, astma, či ekzém. Lidé mohou být citliví na velké množství různých alergenů, jako jsou například pyly stromů a trávy, určitá jídla, zvířata, plíseň, roztoči, bodnutí hmyzem…
Alergická rýma (podráždění a zánět sliznice v nose) ovlivňuje až 40% mladé populace a znamená velkou zátěž pro celkové zdraví obyvatelstva, dopad na kvalitu života, kvůli přímému spojení s astmatem.

Astma je běžné, zánětlivé onemocnění dýchacích cest, často vyvolané alergeny. Co se týká prostředí spánku, problémy čím dál víc způsobují domácí roztoči. Alergická reakce se dostaví vždy, když lidé při odpočinku nebo spánku tyto alergeny vdechnou. Alergie se vyvíjí s časem. Během období zvýšené citlivosti, spouští přítomnost alergenu reakci imunitního systému a ten produkuje v krvi antialergické látky (IgE, immunoglobin E), což má za následek pozitivní výsledek testu na alergii.

V padesátých letech minulého století se alergie vyskytovala jen u 5% lidí, v dnešní době je to už 30% populace.

Další často kladené dotazy

Nenašli jste co jste hledali?

Nevíte si rady? Zavolejte nám, rádi Vám poradíme.

+420 774 854 505