Cookie Consent by Free Privacy Policy website

S chrápáním můžete úspěšně bojovat

11.06.2021

Pro miliony lidí je chrápání každodenní, respektive každonoční realitou. Tento zvukový projev, který může být velmi nepříjemný pro vedle spícího partnera, je obvykle omezující, ale zdravotně „nezávadnou“ realitou. Někdy však může signalizovat vážnější zdravotní problémy. Pokud tedy vy nebo váš partner chrápete, čtěte dál, abyste si v problematice chrápání udělali jasno.

Chrápání je způsobeno zúženými dýchacími cestami

Během spánku se svaly krku uvolní a tím dojde ke zúžení dýchacích cest. Když tedy vdechujete a vydechujete, může uvolněná tkáň začít vibrovat, což vytváří notoricky známý zvuk chrápání. Čím jsou dýchací cesty zúženější, tím hlasitější může chrápání být. Nejvýrazněji se tento efekt projevuje při spánku na zádech, kdy se uvolněná tkáň víc „propadne“ k zadní části krku. Spaní na boku naopak hlasitost chrápání snižuje.

Důležité faktory: Věk, anatomie, alergie a alkohol

S přibývajícím věkem se svaly na krku stále víc uvolňují, což znamená, že chrápání je běžnější u seniorů, než u mladších lidí. Velkou roli hraje anatomie: hrdlo mohou zúžit zvětšené mandle nebo odchýlená přepážka, k chrápání jsou náchylnější rovněž alergici během alergenní sezóny, protože zánět nosu nebo krku rovněž zužují dýchací cesty. Chrápání také může zhoršit alkohol, který je výrazným svalovým relaxantem.

Obvyklý problém, který se dědí

V některé fázi života chrápe až polovina populace a chrápání je častější u mužů: asi 40 % z nich chrápe pravidelně, zatímco u žen jde o přibližně 24 %. Špatná zpráva je, že chrápání můžete „zdědit“ po rodičích: V případě, že chrápe některý z nich, nebo dokonce oba, je velká šance, že se chrápání nevyhne ani vám.

Zdravý životní styl chrápání zabrání nebo jej minimalizuje

Jestliže se u vás chrápání projevuje jen čas od času, mohly by jej odstranit malé úpravy životního stylu. Spěte na boku, vynechejte sklenku vína na noc a snažte se nenabírat kila nad vaši žádoucí hmotnost. Nadváha totiž znamená zesílení tkáně v krku a další zúžení dýchacích cest. Pokud trpíte alergiemi, může vám během alergické sezóny pomoci spánek s nosním proužkem (náplastí) nebo použití dekongestantů, které odstraňují zduření nosní sliznice (některé ovšem není dobré používat dlouhodobě, o tom se poraďte s lékařem). Mezi další možnosti léčby patří různé formy cvičení a pomůcky, která pomáhají udržovat dýchací cesty otevřené. Přestože jsou obvykle volně prodejné, o jejich použití se raději poraďte s odborníkem.

Možný signál zdravotního problému

V případě, že změna životního stylu a volně dostupné prostředky nepomohou, nebo se dokonce ukáže, že vás samotné vaše chrápání v noci budí, poraďte se o svém stavu s lékařem. Není vyloučeno, že trpíte spánkovou apnoe, což je porucha spánku, při níž se dech velmi zpomalí nebo dokonce na okamžik zastaví (viz také příspěvek zde). Pokud by u vás spánková apnoe opravdu byla diagnostikována, existuje několik strategií, jak tuto nepříjemnou situaci řešit. Patří mezi ně nejen zařízení pro udržení nepřetržitého tlaku v dýchacích cestách (CPAP), ale v krajním případě i chirurgický zákrok, který je pochopitelně třeba důkladně zvážit.

Kvalitní matrace = kvalitní spánek

Jeden malý tip na závěr. Pokud máte kvalitní matraci, která vám poskytuje ideální oporu při spánku na boku a můžete si tak tuto polohu vybrat bez obav, že vás matrace bude v noci tlačit a probouzet ze spaní, jde beze sporu o další krok k tomu, abyste s chrápáním zatočili. Nabídku matrací, které tento požadavek splňují, najdete zde – www.unar.cz/matrace.

ZDROJ: Sleep.org; Foto: Damir Spanic, Kinga Cichewicz, Unsplash.com