Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak se vypořádat se změnou času

16.04.2021

 

Letní a zimní čas se měl podle dřívějších politických plánů střídat v roce 2021 naposledy. Zatím to ale vypadá, že se s tímto opatřením budeme muset ještě na pár dalších let smířit. Proto jsme pro vás připravili pět tipů, které vám pomůžou posunutí času zvládnout. Rady jsou koncipované zejména pro jarní střídání času, kdy se „vyspíme o hodinu méně“, ale snadno se z nich dají vyvodit závěry i pro druhý typ změny, kdy se naopak „noc prodlouží“.

 

1. Choďte spát dřív

S přípravou na časovou změnu byste měli začít asi týden předtím, než doopravdy nastane. Odborníci radí, abyste se začali ke spánku ukládat o 15 až 30 minut dřív, než jste dosud byli navyklí. Vaše tělo totiž potřebuje trochu času navíc, aby ztracenou hodinu vyrovnalo.

Tato rada je důležitá především pro ty, kdo patří mezi takzvané sovy. Někteří lidé jsou takzvanými skřivany, jimž se ráno dobře vstává a večer chodí spát dřív. Sovy naproti tomu lépe fungují v pozdních hodinách a ráno je z postele musíte páčit. Většina lidí spadá někam mezi tyto dva póly. Jestliže jste tedy spíše sova než skřivánek, vezměte si tuto radu obzvlášť k srdci a udělejte z dřívějšího spánku prioritu.

 

2. Držte se denního plánu, ctěte spánkovou hygienu

Po změně času byste se rozhodně neměli držet „starého času“, ale ihned začít vykonávat všechny běžné činnosti podle přestavených hodin: ve správný čas snídat, obědvat, cvičit a chodit spát.

Jestliže jste někdy četli o spánkové hygieně (text o ní najdete i mezi našimi články), pak právě období po změně času je dobou, kdy je potřeba dodržovat ji víc než kdykoli jindy. Krátce před spaním není vhodné sledovat televizi, protože intenzivní světlo narušuje produkci „spánkového hormonu“ melatoninu. To si raději večer dejte teplou koupel. Usínat byste měli v zatemněné, tiché místnosti. Několik hodin před spánkem byste se také měli obejít bez alkoholu, kávy, čokolády, kouření nebo intenzivního cvičení.

 

3. Nechoďte spát přes den

Dlouhé zdřímnutí v průběhu dne je po změně času zvlášť lákavé. Je jasné, že pokud se budete cítit ospalí a budete mít možnost jít se na chvíli natáhnout (což je dnes, kdy mnoho lidí pracuje v „domácí kanceláři“, dost pravděpodobné), bude těžké této možnosti odolat.

Vyhnout se dennímu spánku je však jedním z důležitých klíčů pro přizpůsobení se změně času. Relativně krátký spánek přes den totiž může velmi výrazně narušit spaní v noci. Jestliže si opravdu nemůžete pomoci a prostě si musíte jít „dát dvacet“, udělejte to co nejdříve během dne a na dobu, která nebude delší než 20 minut.

Přizpůsobení se novému režimu naopak pomůže delší pobyt venku, protože sluneční světlo má silný vliv na vaše cirkadiánní rytmy a pomůže vás probrat. Pohyb na vzduchu je z tohoto hlediska potřebný především v dopoledních hodinách.

 

4. Vyhněte se zbytečným rizikům

Tato rada je velmi stručná a možná se někomu bude zdát zbytečně opatrnická. Pravdou je, že jedna ze studií provedených v prostředí nemocnic, zjistila v týdnu, který bezprostředně následuje přechodu na letní čas, 18% nárůst nežádoucích zdravotních příhod, které plynuly z lidských chyb.

Jiný výzkum zase ukázal, že poté, co dojde k posunu ručiček o hodinu vpřed, vzroste také počet smrtelných dopravních nehod, a to o 6 %. Berte tedy tyto informace vážně a pokud to je možné, odložte o pár dní jakékoli úkoly, které vyžadují stoprocentně bezchybné soustředění.

 

5. Berte to s nadhledem

Poslední rada, kterou vám můžeme před změnou času dát, zní snad nejbanálněji, ale je možná důležitější než všechny rady předchozí. Změna času je pro spoustu z nás náročná. Ovlivňuje náš spánek, naši regeneraci a náladu. Při nedostatku spánku jsme více podráždění, náchylnější ke konfliktům a méně empatičtí. To je potřeba si uvědomit a být shovívaví k drobnějším změnám nálad u členů rodiny, u kolegů, ale také u sebe.

Dny následující po změně času tedy můžete brát jako cvičení trpělivosti a přijímání vlastních chyb a chyb lidí ve vašem okolí. Uvědomte si, že podrážděné chování například vašeho partnera může být alespoň částečně způsobeno okolnostmi, které nemůže ovlivnit. Snažte se brát nastalé situace s humorem a nadhledem a nenechejte změnu času, aby nad vámi jen tak snadno vyhrála.

 

Foto: Nathan Dumlao, Dominic Sansotta, Daniel Polevoy, Jamie Street, Marc Olivier Jodoin, Becca Tapert; Unsplash.com