Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Je únava na jaře skutečná, nebo se jen vymlouváme?

24.03.2021

Venku svítí sluníčko a všechno kvete. A zatímco se kdekdo prohání na kole nebo energicky prořezává stromy, vy byste nejraději zalezli do postele a hned tak z ní nevylezli. Je to normální? A co s tím? V prvé řadě Vás můžeme uklidnit tím, že jarní únava je naprosto reálný jev, který může vyústit nejen v pocit nadměrné únavy, ale dokonce i v deprese. Dobrá zpráva je, že jde o dočasný stav.

O co jde?

Stav jarní únavy je často popisován jako reverzní sezónní afektivní porucha. Obvykle si myslíme, že únavu a skleslou náladu přivolávají jen krátké zimní dny, ale tyto příznaky může způsobit i příchod jara. Jak se totiž dny prodlužují, naše těla automaticky upravují hladiny hormonů. V zimě organismus automaticky produkuje větší množství spánkového hormonu melatoninu. Na jaře zase naše těla reagují na zvýšené množství světla a uvolňují více serotoninu – hormonu, jenž nás povzbuzuje k aktivitě.

Bohužel to ale automaticky neznamená, že se hned budeme cítit aktivnější. Změna může být pro tělo velkou zátěží, takže se několik týdnů budeme naopak cítit hůř. Ti, kdo změnou trpí, si na ni obvykle zvykají 2–3 týdny, někdy v průběhu března a dubna. Přizpůsobení se změněným podmínkám samozřejmě nepomáhá ani změna na tzv. letní čas, ale tomu se budeme podrobněji věnovat někdy jindy.

 

Jak se projevuje a co s ní

Příznaky jarní letargie, jak se jí také říká, jsou u každého různé. Nejčastěji jsou takto postižení lidé unavenější, podráždění, trpí závratěmi a bolestmi hlavy, jsou více citliví na změny počasí a mají depresivní nálady.

Jak již bylo řečeno výše, tyto projevy obvykle během pár týdnů samy odezní (pokud ne, raději vše konzultujte s lékařem), což ale neznamená, že byste na změnu měli pouze pasivně čekat. Co pomůže, abyste si na změnu zvykli co nejrychleji?

- Buďte víc venku, abyste tělu pomohli produkovat více serotoninu.

- Cvičte, aby vaše tělo bylo zdravě aktivní.

- Jezte dostatek ovoce a zeleniny.

- Hodně pijte, abyste nebyli dehydrovaní.

- Tentokrát určitě nemůžeme doporučit delší pobyt v posteli, i když mít kvalitní matraci samozřejmě pomůže kvalitnímu odpočinku a lepší regeneraci.

Negativní příznaky měly zmizet do poloviny dubna. Vaše tělo si zvykne na nový rytmus a jaro Vás začne víc těšit. Přejeme, ať se Vám to podaří co nejdřív.

Zdroj: sleepscore.com; Foto: Allef Vinicius, Unsplash.com