Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak poznáte, že váš spánek je kvalitní?

11.06.2021

Pokud se vám dostane do rukou některý z textů o spánku, s velkou pravděpodobností v něm bude zdůrazněna doba, kterou byste každou noc měli spánku věnovat. Obecně jde o 7 až 9 hodin a je nesporné, že doba (kvantita), kterou spánku věnujete, se zásadně projeví na regeneraci vašeho organismu a pocitu ranní svěžesti. Neméně důležitá je ovšem kvalita spánku, kterou můžete zvýšit dodržováním zásad spánkové hygieny.

Nabízí se ovšem otázka, zda existují nějaké jednoznačné ukazatele, podle nichž poznáte, že je váš spánek skutečně kvalitní. Odpověď není až tak složitá. Vedle pocitu během dne a při ranním vstávání ukazují na kvalitní spánek tato kritéria:

Čím více času stráveného v posteli doopravdy spíte, tím je spánek kvalitnější. Udává se, že by mělo jít alespoň o 85 % této doby.

Usínáte nejpozději za 30 minut poté, co se o usnutí začnete pokoušet

Probouzíte se nejvíce jednou za noc

Noční probuzení nejsou nikdy delší než 20 minut

 

Pro vyhodnocení vašeho spánku možná pomůže, když se na věc podíváte z druhé strany a uvědomíte si, že špatný spánek je takový, kdy jste nuceni zírat v noci do stropu a počítat ovečky. Nekvalitní spánek je charakterizován dlouhou dobou usínání, převalováním na lůžku, častým a předčasným probouzením a samozřejmě ranním pocitem únavy. Přejeme vám, ať se vám spí vždy dobře a dodáváme, že kvalitní spánek přichází častěji k těm, kdo spí na našich matracích. ;-)

Foto: Tracey Hocking, Unsplash