Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Obstrukční spánková apnoe

11.06.2021

Téměř polovina všech dospělých čas od času chrápe a všechny tyto projevy jsou způsobeny vibrujícím prouděním vzduchu v dýchacích cestách, které jsou z nějaké příčiny zúžené (podrobněji viz předchozí příspěvek). Může jít o projev nachlazení nebo alergie, jindy však chrápání může signalizovat zdravotní problém známý jako obstrukční spánková apnoe (OSA, nezaměňovat s Ochranným svazem autorským ;-).

OSA je závažná porucha, při které je dýchání během spánku nejen narušováno, ale zcela přerušováno takže dochází k probuzení postiženého člověka. Jak ale poznat, že chrápání skutečně souvisí s OSA a nejde jen o „běžný“ problém? Téměř jednoznačným indikátorem je charakter zvuku. Lidé, kteří chrápou v důsledku spánkové apnoe, dýchají hlasitě a trhaně. Někdy se vyloženě dusí a dochází i k okamžikům, kdy spící člověk zůstane úplně bez dechu. Pokud máte ucpaný nos v důsledku nachlazení, určitě můžete zažít pár takovýchto nocí, ale v případě, že trpíte spánkovou apnoe, jsou problémy trvalé.

Určité faktory zvyšují pravděpodobnost výskytu OSA. Vyššímu riziku jsou vystaveni muži, lidé středního věku, kuřáci a lidé s nadváhou. Možnost výskytu se rovněž zvyšuje pitím alkoholu nebo užíváním některých léků. Zásadním důsledkem OSA je fakt, že časté noční probouzení může způsobovat denní únavu a ospalost. A to i přesto, že má daný jedinec pravidelný a za běžných okolností dostatečný spánkový režim.

Pokud máte podezření, že vy nebo váš partner trpíte obstrukční spánkovou apnoe, měli byste situaci aktivně řešit. Spánková apnoe se totiž může bez léčení nadále zhoršovat. Vyhledejte tedy lékaře, který dokáže váš stav posoudit a nabídnout vhodné možnosti léčby.

Zdroj: Sleep.org; Foto: Isabella a Louisa Fischer, Unsplash.com