Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vůně životního partnera

22.10.2020

Psychologický výzkum uskutečněný na kanadské University of British Columbia ukázal, že lidé, kteří přes noc vdechují vůni svého partnera, mají lepší kvalitu spánku, i když jejich protějšek není fyzicky přítomen.

Studie se zúčastnilo 155 dobrovolníků, jimž byla na celkem čtyři noci dána dvě různá, stejně vypadající trička. V jednom z nich byla zachycena vůně jejich životního partnera, ve druhém pach cizího člověka nebo šlo o pachově zcela neutrální kus. Aby byl tělesný pach dobře zachycen do oblečení, dostali partneři účastníků čisté tričko, které nosili po dobu 24 hodin, během nichž měli upustit od používání deodorantů a voňavek, neměli kouřit ani cvičit a vyhýbali se aromatickým jídlům, která by mohla jejich tělesný pach ovlivnit. Účastníci výzkumu poté na každou noc použili jedno z triček jako povlak na polštář, aniž by tušili, které z nich je které.

S každým z triček pod hlavou strávili dobrovolníci dvě po sobě jdoucí noci a následující ráno odpovídali na sérii otázek, které měly určit, jak se po probuzení cítili odpočatí. Kromě toho byla kvalita spánku objektivně měřena pomocí aktigrafických spánkových hodinek, které sledovaly pohyby účastníků v průběhu noci.

Na konci výzkumu dobrovolníci hádali, kterou noc spali s partnerovým tričkem. Ukázalo se, že bez ohledu na to, jestli správně určili, že spí s vůní svého partnera, nebo ne, objektivně se jejich spánek zlepšil jen během těch nocí, kdy byli skutečně vůni svého partnera vystaveni. Za těchto podmínek se v noci méně převraceli a méně se probouzeli. Autoři výzkumu uvedli, že účinek partnerova pachu zlepšil kvalitu spánku o více než dvě procenta a dal se tedy srovnat s účinky komerčně prodávaných podpůrných spánkových prostředků, které obsahují melatonin.

Love photo created by freepik - www.freepik.com

Odborníci už delší dobu tvrdí, že fyzická přítomnost dlouhodobého životního partnera přináší pozitivní zdravotní účinky, jako je pocit bezpečí, klidu a uvolnění, což vede k lepšímu spánku. A zdá se, že pouhá partnerova vůně má srovnatelné dopady.

Jestliže jste tedy například na cestách a víte, že v hotelích se Vám málokdy podaří „zabrat“, vezměte si s sebou na noc tričko svého partnera a dejte si ho pod hlavu. Podle toho, co zjistili kanadští psychologové, by se měl Váš spánek jednoznačně zlepšit.

Pokud ovšem spíte špatně i doma – bez ohledu na to, zda je s Vámi v ložnici i Váš partner, nebo spíte sami – pořiďte si kvalitnější matrace. Ty, které vyrábíme my, jsou osvědčenou sázkou na jistotu. Rádi Vám poradíme s jejich výběrem.